Kaip paprastai įforminti žemės sklypą?

pagal | 2022 25 spalio

Pirmas žingsnis statant namą – įsigyti žemės sklypą arba įsitikinti, kad turimo sklypo dokumentai sutvarkyti, o paskirtis tinkama. Šiame straipsnyje aptarsime, į ką reikia atsižvelgti norint įregistruoti naują sklypą ar sujungti/padalinti savo turimas žemes.

Geodeziniai matavimai – kada jie mums reikalingi?

Pagrindinė geodezininko veikla – tikslus grunto matavimas ir šio matavimo analizė. Dažniausiai juos galime matyti ženklinant kelius ar šaligatvius, tačiau jų vaidmuo neapsiriboja vien viešaisiais darbais. Be matininko negalima pradėti ar užbaigti statybos darbų. Būtent jis sudaro namų projektuotojams žemėlapius, juose išdėsto sklype esančius elementus ir atlieka kontrolę investicijų grąžos metu.

Geodezininkas vaidina labai svarbų vaidmenį daugumoje  vieno šeimos namo statybos etape. Jo paslaugomis verta pasinaudoti sklypo paieškos etape, jei abejojame, ar jo ribos eina būtent ten, kur nurodo pardavėjas. Tvoros statyba – antras svarbus momentas naudojantis matininko pagalba. Jis patikrins ir tiksliai nustatys tinkamą vietą. Specialisto pagalba pat bus nepakeičiama, kai  turėsime sklype išplanuoti pastatą pagal patvirtintą sklypo plėtros planą bei norint įforminti žemės sklypą.

Geodezininko pareigos apima:

  • žemės matavimą ir šio matavimo metu gautos informacijos gavimą ir apdorojimą;
  • sklypų padalijimą – dviejų ar daugiau sklypų atskyrimas nuo vieno jau esančio, pavyzdžiui, siekiant parduoti žemę;
  • projektavimo žemėlapio parengimas – būtinas kiekvienos investicijos elementas ir privalomas priedas prie dokumentacijos, pateikiamos norint gauti statybos leidimą ;
  • komunalinių paslaugų tinklo, t. y. visų antžeminių ir požeminių įrenginių ir kabelių, apibrėžimą,
  • nuolatines geodezinės statybos paslaugas;
  • inventorizacijos atlikimą.

Analizuojant tai, ką daro matininkas, reikia paminėti, kad jo darbas jau svarbus, kai tik investuotojas susidomėjo sklypo įsigijimu. Juk kiekvienos vietos žemėlapius, esančius miesto ir savivaldybių saugyklose, iš kurių galima gauti informacijos, be kita ko, apie teritorijos plėtros planą, rengia jie patys. Daugiau informacijos apie geodezinius matavimus ir žemės sklypo įforminimą gali suteikti PDS komandos specialistai.

Geodeziniai matavimai projektavimo tikslais – svarbiausia informacija

Vienas iš svarbiausių dokumentų – bazinis žemėlapis, pateiktame dokumente apibrėžiamos sklypo ribos ir vieta,  atstumas tarp namo ir ribų , atsižvelgiama į esamus ir planuojamus pastatus,  prijungimo taškus  arba nuotekų šalinimo būdą. Žemėlapį iš matininko reikia perduoti architektui, kuris projektuoja arba pritaiko paruoštą namo projektą.